Во нафташкото дерби Лукоил поуспешни од Макпетрол

Лукоил 4-3(1-2) Макпетрол

Лукоил: Мартин Алаѓозовски 35’ Лоренцо Николовски 18’ Антонио Фенов 24’ 25’
Макпетрол: Бенер Бекиовски 16’ Мишо Ѓоргиевски 2’ 28’

Нафташкото дерби го отвори екипата на Макпетрол во 2та минута преку голот на Ѓоргиевски, по што следеше отворен фудбал и на двете страни кој изобилуваше со доста креативни потези. Еккипата на Макпетрол во 16та минута преку контра напад кој го реализираше бекиоски го зголеми водството на 0-2. За да во самиот финиш од полувремето екипата на Лукоил да намали на 1-2 преку Николовски. Во второто полувреме екипата на Лукоил успе да ги косолидира своите редови и влезе во егал натпревар овој натпревар во ваква поставеност го одличуваа нијанси. Се играше гол за гол кога во 35та минута Алаѓозовски постигна погодок кој му донесе предност на Лукоил во самиот финиш. Екипата на Макпетрол се обиде со голман играч да стори нешто повеќе но не успеа во таа намера па Лукоил ги однесе бодовите со резултат од 4-3.