Во фер плеј натпревар Халк Банка славеше над А1

А1 1-7(0-5) Халк Банка

А1: Јовица Наумовски 30”
Халк Банка: Самир Вели 1”, Алпер Тахир 3” 7”, Ерсим Тахир 10” 11”, Дарко Крстевски 24”, Филип Илиевски лиевски 35”

Крајно фер плеј натпревар одиграа екипите на А1 и Халк Банка. Во текот на првото полувреме екипата на Халк Банка ја имаше иницијативата и со одлична поставеност во делот на нападато доаѓаше до изгледни шанси за гол. На сето ова кога ќе се додаде и одличната реализација, резултатскиот имератив беше неизбежен. Екипата на А1 со чести замени и долгиот ростер се обидуваше да го запре налетот на Халк Банка, но не успеа во тоа па на полувремето Халк Банка замина со предност од 0-5.

Во второто полувреме екипата на А1 целосно ја смени тактиката и полувремето го започна со голман играч како би можеле да обезбедат играч плус во делот на нападот. Оваа тактика делумно вроди со плод, но не целосно бидејќи А1 не можеше да ја стигне негативата од првото полувреме. Овој дуеал го обележа падот на концентрацијата кај двајцата арбитри, Стефков и Димитиевиќ кој не беа на ниво на задачата. Екипата на Халк Банк славеше во овој дуел со 1-7.