Екипата на Макпетрол убедлива во дуелот со Тиквеш

Тиквеш 3-14(2-7) Макпетрол

Тиквеш: Нонислав Рангеловски 20’ Деко МАрков 40’ Филип Велјановски 15’
Макпетрол: Мишо Ѓорѓиевски 4’ 5’ 19’ 30’ Марко костенцовски 6’ 24’ 38’ Ибраим Исмаили 14’ Игор Стојковски 27’ 39’ Никола Секуловски 14’ Александар Мишоски 18’ Христијан Мицевски 32’ 35’

Првото полувреме од натпреварот помеѓу Тиквеш и Макпетрол во целост и припадна на екипата на Макпетрол која уште на самиот старт се стекна со комотно водство па веќе во 6та минута беше 0-3. Екипата на Тиквеш во овој натпревар влезе со намален ростер на играчи што се одрази на нивната игра. До крајот на полувремето екипата на Макпетрол го диктираше темпото на игра и од минута во минута го зголемуваше водството на крајот ова полувреме го добија со високи 2-7. Во второто полувреме екипата на Тиквеш се обиде на сите можни начини да ја намали високата предност од полувремето но едноставно не успеваше да најде противигра за денес расположениот Макпетрол. Екипата на Макпетрол имаше целосна контрола врз играта и резултатот па го доби овој натпревар со високи 3-14.