ЕЛЕМ со одлична игра до победа над Лукоил

ЕЛЕМ 2-1(1-1) Лукоил

ЕЛЕМ: Горан Николовски 3′ Влатко Петровски 28′
Лукоил: Маријан Цветковски 7′

Изедначено прво полувреме одиграа екипите на ЕЛЕМ и Лукоил, екипата на ЕЛЕМ во 3та минута успеа да постигне погодок и да го отвори резултатот. Сепак екипата на Лукоил за кратко време резултатски се врати во игра со одличниот погодок на својот голман Цветковски. По овие рано постигнати погодоци се водеше жестока борба на теренот, играта главно се одвиваше на редината на теренот а играчите со удари од далечна се обидуваа да створат предност на својата екипа. На полувремето се замина со 1-1. Во второто полувреме се продолжи со жесток ритам на игра и со многу борба по целиот терен. Екипата на Лукоил ја превзема иницијативата и имаше повеќе од играта, но сепак екипата на ЕЛЕМ одлично ја имаше поставено играта во одбрана и со повремени контра напади успеваше да упати закана кон голот на Лукоил. Во 28та минута од натпреварот екипата на ЕЛЕМ успеа да реализира еден контра напад за водство од 2-1, по ова следуваше силен притисок од страна на Лукоил која се обидуваше да дојде до израмнување но екипата на ЕЛЕМ беше на висина на задачата и успеа да го задржи водството и да го добие овој натпревар со 2-1.