Лукоил ја стартуваше новата сезона со победа над Уни Банка

Лукоил 4-2(3-0) Уни Банка

Лукоил: Мартин Алаѓозовски 5’ Гоце Мојсоски 16’ 35’ Владимир Секуловски 19’
Уни Банка: Ивица Орозовски 28’ Методиј Христовски 40’

Интересно првополувреме одиграа екипите на Лукоил и Уни Банка екипата на Лукоил уште од самиот старт ја превзема иницијативата и се префрли на противничко поле вршејќи силен притисок кон голот на противникот што резултираше со водство од 1-0 во 5та минута. По оваа негатива екипата на Уни Банка го подигна темпото на игра па успеа да креира неколку шанси за израмнување но имаше слаба реализација што Лукоил го казни со погодок во 16та минута и водство од 2-0. До крајот на полувремето екипата на Лукоил успеа да искористи грешка во одбраната на Уни Банка па на полувремето замина со солидна предност од 3-0. На стартот од второто полувреме екипата на Уни Банка преку Орозовски пропушти изгледна шанса за погодок како би фатиле резултатски приклучок. Екипата на Лукоил ја имаше топката во посед и со долги напади го успори темпото на игра. Екипата на Уни Банка во 28та минута успеа да постигне погодок за намалување на резултатот на 3-1. Сепак до крајот на полувремето екипата на Лукоил не дозволи изненадување, успеа да реализира и да го добие овој натпревар со 4-2.