Матрикс во фер плеј натпревар дојде до победата над Пивара Скопје

Пивара Скопје 4-12(1-6) Матрикс

Пивара Скопје: Александар Иловски 28’ Ненад Вељовиќ 9’ 26’ 39’
Матрикс: Предраг Стојмировиќ 32’ Драган Брњанчевски 5’ 7’ 12’ 17’ 34’ 36’ Тони Брњанчевски 2’ 24’ 33’ 40’ Виктор Петровски 4’

Одличен почеток за екипата на Матрикс во дуелот со Пивара Скопје, тие со цврста одбрана и брзи транзиции го отворија овој натпревар што им донесе брзо водство до средината на полувремето веќе имаа предност од 0-4. Кај екипата на Пивара Скопје воочлива беше кратката клупа и немањето играч измена како и повредите во тимот. Екипата на Пивара со погодокот на Вељовиќ успеа да намали, но екипата на Матрикс ја имаше контролата во овој натпревар што се гледаше и по резултато на полувремето од 1-6. Во второто полувреме екипата на Матрикс продолжи со одлична игра и од минута во минута го зголемуваше своето водство, екипата на Пивара Скопје не можеше да најде решени за денес расположената екипа на Матрикс. Пивара успеа да постигне неколку одлични голови преку Вељковиќ но предноста која ја направи екипата на Матрикс беше несдостижна. Матрикс на крајот славеше со убедливи 4-12.