Осврт на деветтото коло од пролетниот дел на Бизнис Лигата на Македонија

Во рамките на деветтото коло од пролетниот дел на Бизнис Лигата беа одиграни натпревари полни со одлични индивидуални потези многу голови и одлична игра

Макпетрол со сигурна игра до победа над А1
Макпетрол 4-1(2-0) А1
Макпетрол: Бенер Бекиовски 20’ 23’ Марко Костенцовски 19’ Синиша Танушевски 29’
А1: Јовица Наумовски 27’

Фабрика Карпош – ГИМ на крилата на Илиевски до победа над ЕВН
ЕВН 3-5(0-4) Фабрика Карпош – ГИМ
ЕВН: Ајет Новобрдалија 40’ Бојан Тодоровски 28’ Филип Стојановски 38’
Фабрика Карпош – ГИМ: Александар Божиков 15’ Филип Илиевски 16’ 19’ 40’ Тони Котев 2’

Матрикс во фер плеј натпревар дојде до победата над Пивара Скопје
Пивара Скопје 4-12(1-6) Матрикс
Пивара Скопје: Александар Иловски 28’ Ненад Вељовиќ 9’ 26’ 39’
Матрикс: Предраг Стојмировиќ 32’ Драган Брњанчевски 5’ 7’ 12’ 17’ 34’ 36’ Тони Брњанчевски 2’ 24’ 33’ 40’ Виктор Петровски 4’

Табелата по групи после ова коло изгледа вака:

Ван Хоол со одлична реализација до победа над Окта
Ван Хоол 10-3(4-2) Окта
Ван Хоол : Пеце Даилоски 5’ 27’, Валентино Трајковски 6’ 7’ 30’ 38’, Димче Андов 11’ 33’ 39’, Ведат Арслан 40’
Окта : Бојан Станковиќ 8’, Иван Димитриевски 15’, Владислав Илиќ 24’

НЛБ Банка со срце на терен избори реми во дуелот со ЕЛЕМ
ЕЛЕМ 4-4(2-3) НЛБ Банка
ЕЛЕМ: Тихо Груевски 18’ 20’, Илир Елмазовски 23’ 24’
НЛБ Банка: Александар Величков 6’ 10’ 14’, Фарук Биљали 30’

Дуото Марковски-Стаматовски го водеа Аптив до победа над ЈСП
ЈСП 5-10(0-5) Аптив
ЈСП : Љупчо Павловиќ 30’, Филип Димовски 25’, Васко Мирчевски 27’ 33’ 37’
Аптив : Александар Маркоски 8’ 11’ 16’ 30’ 37’, Дамјан Хрдличка 32’, Марјан Тодоровски 40’, Кире Стаматовски 9’ 12’ 26’

Аџибадем Систина со голман играч не успеа да го изненади Макстил
Макстил 6-2(3-1) Аџибадем Систина
Макстил: Ѓоргија Атанасов 10’ Бурхан Етемов 20’ 24’ 40’ Бобан Бојковски 32’ Александар Божинов 9’
Аџибадем Систина: Кристијан Димковски 27’ Златко Бошковски 7’

Најдобри стрелци во досегашниот дел од натпреварувањето:

Дуото Жерновски – Анакијев ја водеа Корпа до победа над Халк Банка
Корпа 8-3(3-2) Халк Банка
Корпа: Даниел Жерновски 11’ 17’ 18’ Кристијан Велковски 38’ Илчо Мојсовски 35’ Никола Спасевски 29’ Мартин Анакијевски 37’ 40’
Халк Банка: Алпер Тахир 9’ 24’ Мартин Дамевски 4’

Шабани го водеше ТАВ до победа во дуелот со Уника
ТАВ 8-4(4-0) Уника
ТАВ : Алексо Новески 10’ 18’, Еркан Шабани 10’ 26’ 30’ 34’ 39’, Дарио Дарио Дестиќ 11’
Уника: Шабан Чупи 23’ Беким Љута 28’ 30’ Фисник Нухиу 40’

Двоецот Стојановски-Петковски со 8 гола на кормилото на Атлантик Груп во победата над LC Waikiki
LC Waikiki 2-12(0-6) Атлантик Груп
Атлантик Груп: Далибор Тасевски 8’ 32’, Њупчо Пафковиќ 21’ 23’, Бралоче Стојановски 10’ 15’ 26’ 40’ Бојан Петковски 6’ 16’ 20’ 24’
LC Waikiki: Ергин Алими 34’, Мустафа Мустафа 38’

Николоски со хет-трик го водеше Лукоил до победа над Гранит
Гранит 3-5(1-2) Лукоил
Гранит : Мартин Ристовски 3’, Дарко Петров 34’, Николче Глигуровски 39’
Лукоил: Горан Стојанов 11’ Иван Стојчев 17’, Лоренцо Николоски 27’ 28’ 31’

Ова коло се истакнаа следните поедници:

– Драган Брњанчевски (Матрикс) 6 гола
– Александар Маркоски (Аптив) 5 гола
– Еркан Шабани (ТАВ) 5 гола
– Валентино Трајковски (Ван Хоол) 4 гола

Allround играчи кои погодуваа во клучни моменти, асистираа до своите соиграчи кога беше најпотребно и допринесоа за подигање на моралот во екипата во ова коло беа:
Бенер Бекиовски (Макпетрол), Димче Андов (Ван Хоол), Тони Брњанчевски (Матрикс), Александар Величков (НЛБ Банка), Васко Мирчевски (ЈСП), Лоренцо Николоски (Лукоил), Даниел Жерновски (Корпа), Бурхан Етемов (Макстил)

Екипа на колото: Корпа
Тренер на колото: Стојан Спаловски (НЛБ Банка)
Голман на колото: Андреј Билбилов (НЛБ Банка)
Натпревар на колото: ЕЛЕМ 4-4(2-3) НЛБ Банка