Осврт на десеттото коло од пролетниот дел на Бизнис Лигата на Македонија

Во рамките на десеттото коло од пролетниот дел на Бизнис Лигата беа оиграни 12 натпревари полни изненадувања возбуда и одлични погодоци

Во ферплеј натпревар Ван Хоол ја совлада НЛБ Банка
НЛБ Банка 2-11(0-6) Ван Хоол
НЛБ Банка: Љубиша Шурлановиќ 28’ 35’
Ван Хоол: Димче Андов 1’ 3’ 29’ 40’, Филип Никодиновски 2’, Пеце Даилоски 7’ 19’ 21’, Гоце Андев 20’, Стефан Станојковиќ 31’ 32’ 35’

Окта со тимска игра до победа над Аптив
Аптив 4-7(2-4) Окта
Аптив: Иле Трајковски 19’, Кире Стаматовски 20’ 31’ 32’
Окта: Иван Димитриевски 8’, Александар Јовчевски 17’ 18’, Наум Костовски 20’, Владислав Илиќ 30’, Бојан Станковиќ 37’ 38’

УНИКА со хируршки прецизен напад до победа над ЕЛЕМ
УНИКА 10-3(6-1) ЕЛЕМ
УНИКА : Шабан Чупи 1’ 3’, Беким Љута 9’ 13’ 37’, Арбен Нухиу 18’ 19’, Донард Бајрами 33’ 35’ 39’
ЕЛЕМ: Пеце Пецаковски 8’ 36’, Николче Јовановски 28’

Тодоровски како голман-играч го водеше Атлантик Груп до победа над ЈСП
Атлантик Груп 6-1(2-0) ЈСП
Атлантик Груп: Благојче Стојановски 3’, Љупчо Павковиќ 10’, Мирослав Тодоровски 28’, Далибор Тасевски 32’ 33’, Кристијан Филиповски 30’
ЈСП:Дарко Најдоски 32’

Табелата по групи после ова коло изгледа вака:

Во дерби натпревар Халк Банка и ЕВН ги поделија бодовите
Халк Банка 2-2(0-2) ЕВН
Халк Банка: Самир Вели 36’ 38’
ЕВН: Дарко Стоилевски 8’ Никола Атанасов 18’

Макстил со целосен пресврт до победа над екипата на Леар
Леар 3-5(2-1) Макстил
Леар: Марјан Ѓорѓиески 4’ Тоше Зафировски 18’ Робертино Златевски 25’
Макстил: Ѓоргија Атанасов 11’ 27’ 28’ Александар Божинов 39’ Лазев Мартин 40’

Bestway Solutions немаше сили за пресврт во дуелот со Корпа
Bestway Solutions 3-5(2-4) Корпа
Bestway Solutions: Марко Неделковски 17’ Никола Игњатовски 15’ Петар Стефановски 40′
Корпа: Кристијан Велковски 11’ 16’ Мартин Анакиев 4’ Никола Спасевски 17’ 39’

Дуото Левков – Стојчев со маестрална игра го водеа Лукоил до победа над ТАВ
Лукоил 6-2(3-1) ТАВ
Лукоил: Иван Стојчев 10’ 18’ Петар Лефков 19’ 30’ 32’ 37’
ТАВ: Алексо Новески 28’ Еркан Шабани 15’

Најдобри стрелци во досегашниот дел од натпреварувањето:

Ѓорѓиовски со четири гола го водеше Макпетрол до победа над Систина
Аџибадем Систина 3-7(2-3) Макпетрол
Аџибадем Систина: Златко Бошковски 12’, Дамјан Јофчевски 20’ 26’
Макпетрол: Мишо Ѓорѓиовски 6’ 11’ 23’ 37’, Горан Новаковски 16’, Никола Секулоски 31’, Баже Тодоровски 34’

Петровски со хет-трик ја водеше А1 до победа на Пивара Скопје
А1 7-2(3-0) Пивара Скопје
А1 : Стефан Петровски 5’ 13’ 36’, Ненад Трајков 4’, Јовица Наумовски 21’, Леонид Јандреоски 27’ 39’
Пивара Скопје: Александар Иловски 35’, Нено Вељовиќ 37’

Во крајно возбудлив натпревар Фабрика Карпош-ГИМ го совлада Матрикс
Фабрика Карпош – ГИМ 3-1(1-0) Матрикс
Фабрика Карпош – ГИМ: Филип Илиевски 19’ 34’, Кире Крстевски 24’
Матрикс: Тони Брњанчевски 29’

LC Waikiki со тимска игра до победа над Гранит
Гранит 2-5(2-3) LC Waikiki
Гранит : Дарко Петров 3’ 20’,
LC Waikiki: Фуркан Фетаи 8’ 19’, Мустафа Мустафа 13’, Мустафа Ибраим 25’, Ергин Алими 26’

Ова коло се истакнаа следните поедници:

– Димче Андов (Ван Хоол) 4 гола
– Мишо Ѓорѓиовски (Макпетрол) 4 гола
– Петар Лефков (Лукоил) 4 гола
– Стефан Петровски (А1) 3 гола

Allround играчи кои погодуваа во клучни моменти, асистираа до своите соиграчи кога беше најпотребно и допринесоа за подигање на моралот во екипата во ова коло беа:
Стефан Станојковиќ (ВанХоол), Кире Стаматовски (Аптив), Александар Јовчевски (Окта), Беким Љута (УНИКА), Далибор Тасевски (Атлантик Груп), Кристијан Велковски (Корпа), Иван Стојчев (Лукоил), Ѓоргија Атанасов (Макстил)

Екипа на колото: Фабрика Карпош – ГИМ
Тренер на колото: Зоран Николовски (А1)
Голман на колото: Бесим Реџепи (LC Waikiki)
Натпревар на колото: Леар 3-5(2-1) Макстил