Осврт на единаесеттото коло од пролетниот дел на Бизнис Лигата на Македонија

Во рамките на единаесеттото коло од пролетниот дел на Бизнис Лигата беа одиграни 10 натпревари полни возбуда, одлични погодоци и неизвесност

Макпетрол преку дуото Ѓоргиовски – Бекиовски до победата над Леар
Макпетрол 9-2(3-0) Леар
Макпетрол: Мишо Ѓоргиовски 28’ 37’ 39’ Бенер Бекиовски 19’ 23’ 34’ Никола Секуловски 5’ Марио Митровиќ 16’ Баже Тодоровски 34’
Леар: Драган Ѓорѓески 29’ Борче Ристевски 36’

Митев блесна кај ЕВН за победа над Bestway Solutions
ЕВН 8-3(5-1) Bestway Solutions
ЕВН: Дарко Стоилевски 6’ 27’ Вилијам Митев 4’ 11’ 35’ Ајет Новобрдалија 15’ 36’ Никола Атанасов 18’
Bestway Solutions: Петар Стефанов 19’ 33’ 34’

Аџибадем Систина со тимска игра славеше над А1
A1 7-14(2-6) Аџибадем Систина
А1: Леонид Јандреоски 19’ 24’ 26’ 35’ Зоран Николовски 34’ Оливер Димановски 24’ Коте Јанакиевски 3’
Аџибадем Систина: Игор Ѓорѓиевски 5’ 23’ Кристијан Димковски 13’ 30’ Даниел Боневски 2’ 9’ 24’ 27’ 39’ 40’ Ивица Петровски 18’ Бошковски Златко 3’ 33’

Во дерби натпревар Халк Банка славеше над Матрикс
Матрикс 2-3(1-1) Халк Банка
Матрикс: Тони Брњанчевски 5’ Иван Георгиев 31’
Халк Банка: Самир Вели 33’ Дејан Петковски 2’ 35’

Табелата по групи после ова коло изгледа вака:

Екипата на УНИКА со одлично второ полувреме до победа над НЛБ Банка
НЛБ Банка 2-5(1-1) УНИКА
НЛБ Банка: Филип Блажевски 10”, Стефан Георгиев 40”
УНИКА: Шабан Чупи 17”, Арбен Нухиу 22” 39”, Донард Бајрами 26” 27”

Во трилер натпревар Окта и Атлантик Груп ги поделија бодовите
Окта 5-5(2-1) Атлантик Груп
Окта : Наум Костовски 3”, Иван Димитриевски 10”, Владислав Илиќ 27, Живко Котевски 32, Бојан Станковиќ 35”
Атлантик Груп: Кристијан Филиповски 8” 27” 39”, Кире Митков 36”, Благојчо Стојановски 38”

Во фер-плеј натпревар Фабрика Карпош – ГИМ ја совлада Пивара Скопје
Пивара Скопје 3-6(1-3) Фабрика Карпош – ГИМ
Пивара Скопје: Ненад Вељовиќ 9”, Горан Гудески 22” 33”
Фабрика Карпош – ГИМ: Кире Крстевски 6”, Филип Илиевски 7”, Лазар Божиновски 15” 29”, Георги Божиков 30” 35”

Најдобри стрелци во досегашниот дел од натпреварувањето:

Во отворен фудбал Лукоил подобри од ЕЛЕМ
ELEM 7-10(5-4) Лукоил
ЕЛЕМ: Николче Јовановски 3” 23”, Владе Јанакиевски 10”, Тихо Груевски 12” 12” 20”, Илир Елмазовски 40”
Лукоил: Горан Стојанов 1” 39”, Иван Стојчев 5” 29” 34”, Лоренцо Николоски 11”, Петар Лефков 17” 24” 36” 40”

Макстил ја сочува предноста и славеше над Корпа
Макстил 2-1(2-1) Корпа
Макстил: Цветанчо Милошевски 5”, Ридван Идризи 18”
Корпа: Никола Спасевски 2”

Во драматична завршница ТАВ и LC Waikiki ги поделија бодовите.
ТАВ 5-5(4-1) LC Waikiki
ТАВ: Сабри Лесковица 1”, Алексо Новески 2”, Петар Мартиновски 9” 23”, Новица Попоски 15”
LC Waikiki: Еркан Ибраими 6” 36”, Адмир Халилович 37”, Ергин Алими 38” 40”

Ова коло се истакнаа следните поедници:

– Даниел Боневски (Аџибадем Систина) 6 гола
– Леонид Јандреоски (А1) 4 гола
– Петар Лефков (Лукоил) 4 гола
– Вилијам Митев (ЕВН) 4 гола

Allround играчи кои погодуваа во клучни моменти, асистираа до своите соиграчи кога беше најпотребно и допринесоа за подигање на моралот во екипата во ова коло беа:
Мишо Ѓоргиовски (Макпетрол), Бенер Бекиовски (Макпетрол), Ајет Новобрдалија (ЕВН), Ивица Петровски (Аџибадем Систина), Лазар Божиновски (Фабрика Карпош – ГИМ), Иван Стојчев (Лукоил), Ридван Идризи (Макстил), Новица Попоски (ТАВ), Ергин Алими (LC Waikiki)

Екипа на колото: ЕВН
Тренер на колото: Марјан Казаковски (Фабрика Карпош – ГИМ)
Голман на колото: Давид Милошевски (НЛБ Банка)
Натпревар на колото: ЕЛЕМ 7-10(5-4) Лукоил