Осврт на осмото коло од пролетниот дел на Бизнис Лигата на Македонија

Во рамките на осмото коло од пролетниот дел на Бизнис Лигата беа одиграни натпревари полни со пресврти, изненадувања и фер-плеј игра

Во фер-плеј натпревар Макпетрол ја совлада Пивара Скопје
Макпетрол 12-1(4-0) Пивара Скопје
Макпетрол: Мишо Ѓоргиоски 2’ 13’ 27’ 36’ 38’ 38’ 40’ Марко Костенцовски 28’ Никола Секуловски 1’ 37’ 37’ Баже Тодоровски 9’
Пивара Скопје: Делчо Кировски 24’

Матрикс со контролиран напад до победа над ЕВН
Матрикс 4-1(2-1) ЕВН
Матрикс: Драган Брњанчевски 40’ Тони Брњанчевски 6’ Иван Георгиев 13’ Даниел Боневски 40’
ЕВН: Никола Атанасов 11’

Макстил со одлично второ полувреме до победа над А1
А1 1-8(2-1) Макстил
А1: Стефан Петровски 12’
Макстил: Маркоски Чедо 35’ Лазев Мартин 23’ Етемов Бурхан 28’ 30’ Бојковски Бобан 8’ Божинов Александар 5’ 26’ Александар Кметовски 37’

Лукоил сигурни во дуелот со Атлантик Груп
Атлантик Груп 3-7(2-5) Лукоил
Атлантик Груп: Благојче Јовчевски 20’ Бојан Петковски 20’ Кристијан Филиповски 36’
Лукоил: Горан Стојанов 32’ Иван Стојчев 1’ 20’ Петар Лефков 7’ 8’ Димитар Иванов 19’ 38’

Табелата по групи после ова коло изгледа вака:

Дуото Неделковски-Стефановски со пресврт му донесе победа на Bestway Solutions над Аџибадем Систина
Аџибадем Систина 3-5(3-0) Bestway Solutions
Аџибадем Систина: Влатко Јовановски 4” 7”, Дамјан Јофчевски 11”,
Bestway Solutions: Марко Стефановски 23” 28”, Марко Неделковски 29”, 32”, 39”

Дуото Котевски-Димитриевски ја водеа Окта до победа над ЈСП
Окта 7-3(2-0) ЈСП
Окта: Дарко Бојковски 8”, Иван Димитриевски 10” 37”, Живко Котевски 29” 32”, Владислав Илиќ 35”, Бојан Станкович 40”
ЈСП: Васко Мирчевски 24’, Дарко Патров 27” 40”

Во дерби натпревар Фабрика Карпош – ГИМ и Корпа ги поделија бодовите
Фабрика Карпош – ГИМ 6-6(5-4) Корпа
Фабрика Карпош – ГИМ: Тони Котев 4”, Филип Илиевски 11” 12” 29”, Кире Крстевски 10”, Бобан Јоноски 13”
Корпа:Кристијан Велковски 7” 11”, Мартин Анакиев 3” 21”, Дончо Аргировски 5” 36”

Дуото Даилоски-Арслан го водеше Ван Хоол до победа над ЕЛЕМ
ЕЛЕМ 1-6(0-2) Ван Хоол
ЕЛЕМ: Никола Мицевски 38”
Ван Хоол: Пеце Даилоски 14” 26”, Димче Андон 20”, Ведат Арслан 23” 29”, Стефан Станојковиќ 27”

Најдобри стрелци во досегашниот дел од натпреварувањето:

Дамевски со одлична игра и два гола ја водеше Халк Банка до победа над Леар
Халк Банка 3-1(1-0) Леар
Халк Банка: Мартин Дамевски 1” 37”, Деан Петковски 32”
Леар: Борче Ристевски 37”

Дуото Шабани-Новески за победа на ТАВ над НЛБ Банка
НЛБ Банка 1-9(1-5) ТАВ
НЛБ Банка: Љубиша Шурлановиќ 20”
ТАВ: Еркан Шабани 11” 14” 24” 34”, Алексон Новески 3” 17” 19”, Петар Мартиновски 29”, Јоваче Видински 39”

Дуото Марковски-Стаматовски со 8 гола му донесоа победа на Аптив над LC Waikiki
Аптив 12-5(5-2) LC Waikiki
Аптив: Кире Стаматовски 4” 11” 27” 33”, Александар Марковски 10” 20” 37” 40”, Марјан Тодоровски 15” 38”, Дамјан Хрдличка 30”, Владимир Јовановски 40”
LC Waikiki : Фуркан Фетаи 6” 7” 32” 36”, Мустафа Мустафа 25”

Ова коло се истакнаа следните поедници:

– Мишо Ѓорѓиевски (Макпетрол) 7 гола
– Еркан Шабани (ТАВ) 4 гола
– Кире Стаматовски (Аптив) 4 гола
– Фуркан Фетаи (LC Waikiki) 4 гола

Allround играчи кои погодуваа во клучни моменти, асистираа до своите соиграчи кога беше најпотребно и допринесоа за подигање на моралот во екипата во ова коло беа:
Никола Секуловски (Макпетрол), Марко Стефановски (Bestway Solutions), Марко Неделковски (Bestway Solutions), Александар Марковски (Аптив), Филип Илиевски (Фабрика Карпош – ГИМ), Алексон Новески (ТАВ)

Екипа на колото: Аптив
Тренер на колото: Новица Поповски (ТАВ)
Голман на колото: Иван Димитриевски (Окта)
Натпревар на колото: Аџибадем Систина 3-5(3-0) Bestway Solution