Осврт на последното коло од пролетниот дел на Бизнис Лигата на Македонија

Во последното коло од пролетниот дел на Бизнис Лигата на Македонија се одиграа прекрасни натпревари полни со пресврти и изненадувања кои ни ја дадоа финалната слика за распоредот на завршниот турнир

Во драматичен натпревар Леар и ЕВН ги поделија бодовите
Леар 6-6(2-3) ЕВН
Леар: Робертино Златевски 28’ Блегојче Симјановски 35’ 38’ Борче Ристевски 14’ 18’ 29’
ЕВН: Дарко Стоилевски 37’ Вилијам Митев 27’ Наум Бадаловски 11’ Никола Атанасов 9’ 15’ 25’

Макстил не дозволи изненадување во дуелот Bestway Solutions
Bestway Solutions 5-9(3-5) Макстил
Bestway Solutions: Марко Неделковски 18’ Петар Стефановски 23’ 29’ Филип Зоксимовски 17’ Глигор Биљарски 20’
Макстил: Aтанасов Ѓорѓија 3’ 32’ 34’ Бојан Неделковски 10’ 30’ Лазев Мартин 2’5’ Бурхан Етемов 18’ Бојковски Бобан 30’

Ван Хоол со одлично второ полувреме до победа над LC Waikiki
Ван Хоол 8-2(4-2) LC Waikiki
Ван Хоол : Димче Андов 5” 20” 39″, Пеце Даилоски 9” 10”, Стефан Станојковиќ 30″ 40″, Валентино Трајковски 35″
LC Waikiki : Ергин Алими 2″, Фуркан Фетаи 3”

Табелата по групи после последното коло изгледа вака:

ТАВ со колектива игра до победа над Гранит
Гранит 2-5(0-2) ТАВ
Гранит : Николче Глигуровски 25” 38”
ТАВ : Петар Mартиновски 14”, Алексо Новески 15” 25”, Еркан Шабани 37”, Тодорче Насковски 39”

Халк Банка со погодок во самиот финиш до победа над Макпетрол
Халк Банка 3-2(1-1) Макпетрол
Халк Банка: Самир Вели 10’ 30’ Алпер Тахир 39′
Макпетрол: Горан Новаковски 2’ 23’

Аџибадем Систина со пресврт до победа над Матрикс
Аџибадем Систина 3-2(0-1) Матрикс
Аџибадем Систина: Игор Ѓорѓиевски 24’ 36’ Даниел Боневски 30’
Матрикс: Тони Брњанчевски 6’ Виктор Петровски 36’

Во фер-плеј натпревар Фабрика Карпош – ГИМ подобри од А1
Фабрика Карпош – ГИМ 5-1(3-1) А1
Фабрика Карпош – ГИМ: Бојан Голабовски 9’ 11’ Филип Илиевски 17’ 36’ Тони Котев 37’
А1: Леонид Јандреоски 15’

Најдобри стрелци по пролетниот дел од натпреварувањето се:

Биљарски со 4 гола го водеше Bestway Solutions до победа на Леар
Bestway Solution 9-7(3-1) Леар
Bestway Solution: Глигор Биљарски 6” 12” 13” 26”, Дамјан Темелкоски 25”, Ненад Стојковски 30” 32”, Петар Стефановски 40”, Марко Неделковски 40”
Леар: Робертино Златевски 10” 37”, Маријан Ѓорѓиевски 27” 30”, Борче Ристесвски 29” 33”40”,

Дуото Стаматовски-Хрдличка со два хет-трика му донесе победа на Аптив над НЛБ Банка
Аптив 7-6(3-4) НЛБ Банка
Аптив : Кире Стаматовски 12” 15” 36”, Дамјан Хрдличка 14” 25 26, Марјан Тодоровски 29”,
НЛБ Банка: Фарум Бињали 3” 11”, Милош Денковски 4” 20” 21”, Филип Блажевски 28”

Во дерби натпревар Уника ја совлада Окта
УНИКА 5-4(1-4) Окта
УНИКА : Беким Љута 7”, Арбен Нухиу 32” 36”, Фисник Нухиу 30” 31”
Окта: Владислав Илиќ 2” 17”, Александар Jофчевски 3”, Иван Димитриевски 18”

Ова коло се истакнаа следните поедници:

– Глигор Биљарски (Bestway Solutions) 4 гола
– Кире Стаматовски (Аптив) 3 гола
– Димче Андов (Ван Хоол) 3 гола
– Самир Вели (Халк Банка) 2 гола

Allround играчи кои погодуваа во клучни моменти, асистираа до своите соиграчи кога беше најпотребно и допринесоа за подигање на моралот во екипата во ова коло беа:
Борче Ристевски (Леар), Дамјан Хрдличка (Аптив), Арбен Нухиу (УНИКА), Пеце Даилоски (Ван Хоол), Aтанасов Ѓорѓија (Макстил), Горан Новаковски (Макпетрол), Игор Ѓорѓиевски (Аџибадем Систина)

Екипа на колото: Bestway Solutions
Тренер на колото: Ивица Величковски (Макстил)
Голман на колото: Тигран Кандикјан (Халк Банка)
Натпревар на колото: Аптив 7-6(3-4) НЛБ Банка