Осврт на седмото коло од пролетниот дел на Бизнис Лигата на Македонија

Во рамките на седмото коло од пролетниот дел на Бизнис Лигата беа одиграни натпревари во висок ритам со цврста игра и неизвесност до самите завршници

Макпетрол со цврста одбрана и Ѓорѓиевски во нападот до победа над Макстил
Макстил 2-5(1-3) Макпетрол
Макстил: Ѓорѓија Атанасов 38’ Бојан Неделковски 20’
Макпетрол: Мишо Ѓорѓиевски 8’ 17’ 22’ Горан Новаковски 26’ Баже Тодоровски 10’

Корпа со брзи контра напади до победа над Матрикс
Корпа 4-3(3-2) Матрикс
Корпа: Даниел Жерновски 2’ Илчо Мојсовски 7’ 16’ Дончо Аргиновски 29’
Матрикс: Тони Брњанчевски 4’ 6’ Виктор Петровски 40’

Ван Хол со голман играч до победа на ЈСП
Ван Хол 7-3(5-2) ЈСП
Ван Хол: Стефан Станојковиќ 5”, Пеце Даиловски 6” 8” 9”, Валентино Трајковски 19” 32”, Ведат Арслан 30”
ЈСП: Филип Колеќески 7” 10” 38”

LC Waikiki со целосен пресврт до победа на Окта
LC Waikiki 4-3(0-1) Окта
LC Waikiki: Мустафа Мустафа 34”, Џемаил Рамадани 29”, Фуркан Фетаи 31”, Метин Рамадани 38”
Окта: Иван Димитриевски 19”, Бојан Станковиќ 34, Владислав Илиќ 36

Табелата по групи после ова коло изгледа вака:

Во дерби натпревар А1 подобри од Bestway Solutions
Bestway Solutions 2-3(1-1) A1
Bestway Solutions: Марко Неделковски 25’ Филип Зоксимовски 9’
A1: Коте Јанакиевски 31’ Бојан Ристевски 1’ Ненад Трајков 27’

Фабрика Карпош – ГИМ немаше сили за пресврт во дуелот со Леар
Леар 4-3(4-1) Фабрика Карпош – ГИМ
Леар: Робертино Златевски 13’ Благојче Симјановски 17’ Драган Ѓорѓески 11’ 20’
Фабрика Карпош – ГИМ: Филип Илиевски 12’ 34’ Георги Божиков 39’

Во драматична завршница Халк Банка и Аџибадем Систина ги поделија бодовите
Халк Банка 2-2(0-0) Аџибадем Систина
Халк Банка: Алпер Тахир 37’ Самир Вели 38’
Аџибадем Систина: Кристијан Димковски 27’ Ивица Петровски 36’

Најдобри стрелци во досегашниот дел од натпреварувањето:

Лукоил со одлична реализација до победа на Аптив
Лукоил 7-0(2-0) Аптив
Лукоил: Горан Стојанов 9”, Димитар Иванов 12” 32” 34”, Андреј Симоновски 26”, Петар Лефков 30”, Лоренцо Николоски 38”.

Во неизвесна завршница Гранит до победа над НЛБ Банка
Гранит 6-5(2-2) НЛБ Банка
Гранит: Димитар Илиевски 6” Дарко Петров 19” 23”, Игор Петровски 26”, Мартин Фотевски 33”, Мартин Ристовски 38”
НЛБ Банка: Филип Блажевски 3” 10”, Мирослав Јовановски 29”, Давид Милошевски 30”,Милош Денковски 39”

Арбен Нухиу со хет-трик и донесе победа на УНИКА во дуелот со Атлантик.
Атлантик Груп 4-8(2-2) УНИКА
Атлантик Груп: Бојан Петковски 4”, Кристијан Тодоровски 18, Кристијан Филиповски 33” 34”
УНИКА: Шабан Чупи 7”, Донард Бајрами 12” 22”, Фисник Нухиу 29”, Арбен Нухиу 33” 35” 40”, Беким Љута 37”,

Ова коло се истакнаа следните поедници:

– Мишо Ѓорѓиевски (Макпетрол) 3 гола
– Арбен Нухиу (УНИКА) 3 гола
– Пеце Даиловски (Ван Хоол) 3 гола
– Димитар Иванов (Лукоил) 3 гола

Allround играчи кои погодуваа во клучни моменти, асистираа до своите соиграчи кога беше најпотребно и допринесоа за подигање на моралот во екипата во ова коло беа:
Тони Брњанчевски (Матрикс), Илчо Мојсовски (Корпа), Валентино Трајковски (Ван Хоол), Метин Рамадани (LC Waikiki), Коте Јанакиевски (А1), Дарко Петров (Гранит), Филип Блажевски (НЛБ Банка), Шабан Чупи (УНИКА), Донард Бајрами (УНИКА)

Екипа на колото: Корпа
Тренер на колото: Гоце Андев (Ван Хоол)
Голман на колото: Златко Смилески (Леар)
Натпревар на колото: Корпа 4-3(3-2) Матрикс