Осврт на шесттото коло од пролетниот дел на Бизнис Лигата на Македонија

Во рамките на шестото коло од пролетниот дел беа одиграни 12 натпревар исполнети со неизвесност, резултатски изненадувања и одлични потези

Ван Хоол преку контра напади дојде до победа над ТАВ
ТАВ 0-7(0-2) Ван Хоол
Ван Хоол: Пеце Даиловски 4’ 30’ Даниел Стаменковски 16’ Валентино Трајковски 26’ 29’ Филип Никодиновски 40’ Стефан Станојковиќ

Дуото Рамадани – Алими го водеше LC Waikiki до победа над ЈСП
ЈСП 9-11(4-4) LC Waikiki
ЈСП: Филип Колеќески 4’ 10’ 19’ 25’ 29’ 29’ 35’ Филип Димовски 30’ Дарко Најдоски 18’
LC Waikiki: Бесим Реџепи 40’ Енгин Алими 11’ 14’ 23’ 29’ 37’ Џемаил Рамадани 20’ 20’ 26’ 27’ Мустафа Мустафа 21’

ЕЛЕМ со тимска игра до победа над Гранит
ЕЛЕМ 7-4(4-1) Гранит
ЕЛЕМ: Влатко Петровски 20 ‘30’ 31’ Владе Јанакиевски 11’ Николче Јовановски 8’ Тихо Груевски 1’ Дејан Апостоловски 39’
Гранит: Николче Глигуровски 12’ Ненад Антовски 28’ 38’ 40’

Во ферплеј натпревар Макстил подобар од Пивара Скопје
Макстил 3-1(2-0) Пивара Скопје
Макстил: Цветанчо Милошевски 4”, Бурхам Етемов 15” 33”,
Пивара Скопје: Делчо Кировски

Табелата по групи после ова коло изгледа вака:

ЕВН со одлично второ полувреме до победа над Корпа
ЕВН 7-1(2-1) Корпа
ЕВН: Никола Атанасов 2” 29”, Наум Бадаловски 15”, Дарко Стоилевски 23”, Бојан Тодоровски 32”, Бојан Симоновски 37”, Филип Огненовски 40”
Корпа: Никола Спасевски 20”

Макпетрол со одличен поставен напад до победа над Bestwey Solutions
Макпетрол 10-3(5-1) Bestway Solution
Макпетрол: Никола Секулоски 1” 21” 38”, Ибраим Исмаили 17” 18”, Мишо Ѓоргиовски 6” 30”, Баже Тодоровски 9”, Наум Таулоски 25”, Чеде Сарџовски 28”
Bestway Solution: Марко Неделковски 30”, Петар Стефановски 36”, Филип Зоксимовски 16”

Во нафташкото дерби Лукоил подобри од Окта
Окта 0-8(0-3) Лукоил
Лукоил: Александар Георгиевски 2’ 33’ Горан Стојанов 5’ Лоренцо Николовски 31’ 39’ Петар Лефков 7’ Димитар Иванов 36’ Андреј Симоновски 38’

Со одлична реализација Атлантик Груп до победа над НЛБ Банка
НЛБ Банка 0-9(0-4) Атлантик Груп
Атлантик Груп: Далибор Тасевски 6’ 33’ 37’ 38’ Благојче Јовчевски 12 Благојче Стојановски 22’ Бојан Петковски 4’ 25’ Кристијан Филиповски 7’

Најдобри стрелци во досегашниот дел од натпреварувањето:

УНИКА преку Нухиу со пресврт до победа над Аптив
Аптив 7-13(3-6) УНИКА
Аптив: Александар Марковски 4’ 32’ 38’ Марјан Митев 33’ Кире Стаматовски 6’ 9’ 29’
УНИКА: Арбен Нухиу 14’ 16’ 18’ 21’ 22’ 30’ 39’ Беким Љута 12’ Шабан Чупи 5’ 19’ 40’ Фисник Нухиу 26’ 33’

Д. Брњарчевски со хет-трик го водеше Матрикс до победа во натпреварот со Леар
Матрикс 6-3(2-0) Леар
Матрикс: Драган Брњарчевски 3” 10” 37”, Тони Брњарчевски 27”, Антонијо Богдановски 34”, Предраг Стојмировиќ 35”
Леар: Марјан Ѓорѓиевски 22”, Златко Смилевски 23”, Стефан Златевски 32”

Во фер плеј натпревар Халк Банка славеше над А1
А1 1-7(0-5) Халк Банка
А1: Јовица Наумовски 30”
Халк Банка: Самир Вели 1”, Алпер Тахир 3” 7”, Ерсим Тахир 10” 11”, Дарко Крстевски 24”, Филип Илиевски лиевски 35”

Во инфаркт завршница Фабрика Карпош – ГИМ славеше над Аџибадем Систина
Фабрика Карпош – ГИМ 4-2(2-0) Аџибадем Систина
Фабрика Карпош – ГИМ: Филип Илиевски 1” 25”, Бобан Јоноски 5”, Лазар Божиновски 39”
Аџибадем Систина: Ивица Петровски 30”, Кристијан Димковски 37”

Ова коло се истакнаа следните поедници:

– Арбен Нухиу (УНИКА) 7 гола
– Филип Колеќески (ЈСП) 7 гола
– Енгин Алими (LC Waikiki) 5 гола
– Далибор Тасевски (Атлантик Груп) 4 гола

Allround играчи кои погодуваа во клучни моменти, асистираа до своите соиграчи кога беше најпотребно и допринесоа за подигање на моралот во екипата во ова коло беа:
Ненад Антовски (Гранит), Влатко Петровски (ЕЛЕМ), Бурхам Етемов (Макстил), Никола Атанасов (ЕВН), Пеце Даиловски (Ван Хоол), Александар Георгиевски (Лукоил), Александар Марковски (Аптив), Шабан Чупи (УНИКА), Алпер Тахир (Халк Банка), Ивица Петровски (Аџибадем Систина), Филип Илиевски (Фабрика Карпош – ГИМ)

Екипа на колото: ЕВН
Тренер на колото: Далибор Грбич (LC Waikiki)
Голман на колото: Никола Атанасов (ЕВН)
Натпревар на колото: ЈСП 9-11(4-4) LC Waikiki