Рамстор со голман-играч го изненади Џонсон Мети

Џонсон Мети 3-5(2-2) Рамстор

Џонсон Мети: Христијан Стојановски 39’ Благоја Божиновски 1’ 5’

Рамстор: Ибрахим Бекир 25’ Михрем Мемед 23’ Енгин Мемеди 27’ Алтај Иметовски 7’ 7’  

Одличен старт за екипата на Џонсон Мети во дуелот против Рамстро, екипата на Џонсон Мети успеа да постигне погодок уште во првата минута од натпреварот и да го превземе водството. Овој рано постигнат погодок како да ја шокираше екипата на Рамстор па Џонсон Мети за кратко време односно во 5та минута успеа повторно да реализира за 2-0. Во 7та минута од натпреварот со двата атрактивни погодоци на својот голман играч екипата на Рамстор успеа да постигне израмнување на 2-2. До крајот на полувремето двете екипи имаа по неколку изгледни прилики за гол но не успеа да реализираат па на полувреме се замина со резултат од 2-2. На стартот на второто полувреме екипата на Рамстор со голот на Мемед успеа да направи целосен пресврт за водство од 2-3, а веќе следната минута со погодокот на Бекир да го зголеми водството на 2-4. По оваа негатива екипата на Џонсон Мети направи промена на тактиката во игра внесувајќи голман играч во своите редови, но екипата на Рамстор одлично ја постави својата игра во одбраната и не остваи многу порстор за екипата на Џонсон Мети и успеа да го добие овој натпревар со 3-5.