УНИКА со убедливо прво полувреме до победа над Искрател Груп

УНИКА 9-5(7-3) Искрател Груп

УНИКА: Арбен Нухиу 14’ 33’ Банјамин Граинца 10’ 12’ 17’ 31’ Тимотеј Нешовски 3’ 3’ 11’
Искрател Груп: Дарко Видиниќ 20’ Никола Велевски 7’ 33’ 38’ 40’ Никола Трајковски 14’

Првиот дел од натпреварот помеѓу екипите на УНИКА и Искрател Груп и припадна на екипата на УНИКА која уште на самиот старт ја превзема иницијативата и со два погодоци во 3та минута на Нешовски успеа да го превземе водството. По ова екипата на Искрател Груп започна со нешто поагресивна игра што им донесе погодок во 7та минута и намалување на водството. Сепак до крајот на полувремето екипата на Уника со одлична игра во одбраната и нападот успеа да го добие полувремето со високи 7-3. Во второто полувреме екипата на Искрател Груп со сите сили се обидуваше да ја намали високата негатива од првиот дел во што и делумно успеа но не и целосно да и се спротистави на денеска расположената екипа на Уника која го доби овој натпревар со резултат од 9-6.