УНИКА со хируршки прецизен напад до победа над ЕЛЕМ

УНИКА 10-3(6-1) ЕЛЕМ

УНИКА : Шабан Чупи 1” 3”, Беким Љута 9” 13” 37”, Арбен Нухиу 18” 19”, Донард Бајрами 33” 35” 39”
ЕЛЕМ: Пеце Пецаковски 8” 36”, Николче Јовановски 28”

Екипите на УНИКА и ЕЛЕМ во одлична атмосвера го започнаа меѓусебниот дуел. На самиот старт од овој натпревар расположениот Чупи со два гола во низа и донесе предност на УНИКА од 2-0. Екипата на ЕЛЕМ успеа да го намали водството преку Pецаковски во 8”, но екипата на УНИКА имаше своја вечер и преку дуото Љута-Нухиу на самиот финиш успеа да постигне четири гола во низа и со високи 6-1 го заклучи полувремето.
Екипата на ЕЛЕМ второто полувреме го започна со голман играч се со цел да ја нулира предноста на екипата на УНИКА која ја стекна во првото полувреме. Екипата на УНИКА ја искористи ширината во нападот на ЕЛЕМ па преку контра напади од минута во минута го зголемуваше водството кое на крајот изнесуваше високи 10-3.