Фабрика Карпош – ГИМ на крилата на Илиевски до победа над ЕВН

ЕВН 3-5(0-4) Фабрика Карпош – ГИМ

ЕВН: Ајет Новобрдалија 40’ Бојан Тодоровски 28’ Филип Стојановски 38’
Фабрика Карпош – ГИМ: Александар Божиков 15’ Филип Илиевски 16’ 19’ 40’ Тони Котев 2’

Одличен старт на екипата на Фабрика Карпош – ГИМ во дуелот со ЕВН тие уште во раната фаза од полувремето поточно во 2та минута со погодок на Котев. Екипата на ЕВН по оваа негатива настапи со нешто поофанзивна игра, и вршеше притисок кон голот на Фабрика Карпош. Сепак екипата на Фабрика Карпош – ГИМ одлично ја постави својата одбрана и со два погодоци во низа на Божиков и Илиевски успеа да ја зголеми својата преност на 0-3. Во самата завршница на полувремето екипата на Фабрика Карпош со одличен погодок на Илиевски зголеми на 0-4 резултат со кој се замина на паузата. Во второто полувреме екипата на ЕВН со силен притисок кон голот на Фабрика Карпош и погодоци на Тодоровски и Стојановски дојдоа на само два гола негатива и ја направија завршницата на натпреварот вистинска драма. Во ваквата драматична завршница екипата на Фабрика Карпош – ГИМ успеа да ја сочува предноста од два погодоци и на крајот да слави со 3-5.