Шабани го водеше ТАВ до победа во дуелот со Уника

ТАВ 8-4(4-0) Уника

ТАВ : Алексо Новески 10” 18”, Еркан Шабани 10” 26” 30” 34” 39”, Дарио Дарио Дестиќ 11”
Уника: Шабан Чупи 23” Беким Љута 28” 30” Фисник Нухиу 40”

Во брз ритам започна првата утакмица во вечерашниот сериал помеѓу екипите на ТАВ и Уника. Креативни и брзи напади пречекани од цврста но чиста одбрана можеше да се забележи и на двете страни од теренот, но голманите вечерва во првата половина од првото полувреме беа на ниво на задачата па мрежичките останаа мирни и кај двете екипи. Во 10” околностите брзо се променија во полза за екипата на ТАВ кога Новески преку брз контра напад го постигна првиот гол вечерва. Буквалн за неполна минута на него му се приклучи и дуото Шабани-Дестиќ во 10” и 11” за водство на ТАВ од 3-0. Екипата на Уника се обиде да ја консолидира својата одбрана и да го загрози голот на ТАВ но не успеа во тоа, па во 18” вечерва расположениот Новески успеа да го постигне својот втор гол за водство на ТАВ од 4-0, резултат со кој се отиде на полувремето.

Брзо по почетокот на второто полувреме, се чинеше дека екипата на Уника го промени својот пристап во натпреварот, играјќи по агресивен фудбал во предно поле Чупи во 23” го постигна првиот гол за екипата на Уника, која успеа да одржи високо темпо така што Љута 28” и 30” постигна уште два гола како Уника би го намалила водството на ТАВ. Но Шабани кај ТАВ овој натпревар имаше своја вечер па не досволи изненадувања и истиот успеваше од минута во минута да го задржува и зголемува водството над УНИКА за конечен резултат од 8-4.