ЈСП со отврена игра до победа над L.C. Waikiki

L.C. Waikiki 6-10(1-4) ЈСП

L.C. Waikiki: Џенгис Ахмед 37′ Фуркан Фетаи 30′ 39′ Едит Салковсиќ 23′ 40′ Мустафа Мустафа 20′
ЈСП: Љупчо Павловиќ 2′ 29′ Даниел Антовски 6′ 8′ 25′ 39′ 40′ Томи Петровски 13′ Дејан Блажевски 24′ Сашо Георгиев 34′

ЈСП во дуелот со L.C. Waikiki влезе мошне мотивирано и уште во раната фаза од натпреварот преку Павловиќ успеа да дојде до водство кое од минута во минута го зголемуваше пред се благодарение на добро поставениот напад и колективната игра. Екипата на L.C. Waikiki не можеше да најде против игра за ваквата игра на ЈСП па на полувремето ЈСП отиде со предност од 1-4. Во второто полувреме екипата на L.C. Waikiki со неколку погодоци во низа се обиде да фати резултатски приклучок но искусната екипа на ЈСП не дозволи пресврт па во отворена игра со многу голови го совлада L.C. Waikiki со резултат од 6-10.