ЈСП со победа ја започна новата сезона од Бизнис Лигата

Окта 4-6(3-2) ЈСП

Окта: Славчо Стојковски 6’ Александар Јовчевски 10’ Шеќо Личина 19’ Драганчо Ѓорѓиевски 40’

ЈСП: Дејан Блажевски 4’ 7’ Маријан Србиновски 22’ Сабит Хусеини 26’ Љупчо Павловиќ 31’ Сашо Георгиев 38’

Новата сезона од Бизнис Лигата на Македонија ја отвориа екипите на Окта и ЈСП.

Интересни воведни минути одиграа двата тима, екипата на ЈСП беше таа што ја превзема иницијативата што резултираше со рано водство во 4та минута со одличниот погодок на Дејан Блажевски. Екипата на Окта брзо одговори на ова водство и веќе во 6та минута успеа да реализира напад за израмнување на резултатот. До крајот на полувремето се играше отворен фудбал со многу шанси и на двете страни, во таквата отворена игра поуспешна ова полувреме беше екипата на Окта која на паузата замина со поволен резултат од 3-2. На стартот од второто полувреме екипата на ЈСП направи неколку промени во тимот, во игра внесе голман играч што резултираше со израмнување во 22та минута. Овој погодок им даде дополнителен мотив на екипата на ЈСП која тргна поагресивно кон противничкиот гол и во средината на полувремето успеаа да направат целосен резултатски пресврт. Екипата на Окта со сите сили, најчесто преку контра напади се обидуваше да се врати резултатски во игра но екипата на ЈСП рутинирано успеа да го приврши натпреварот со резултат во своја корист од 6-4.